Elektrik faturalarınızı nasıl düşürebilirsiniz?

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Türkiye'de mevcut elektrik satış firmaları iki türlü tarife uygulamaktadır. Bu tarifelerden biri, günboyu sabit ücretlendirme yaparken diğeri ise üçlü tarife denilen fiyatlandırma sistemi ile çalışıyor.

Üçlü tarife sistemi nasıl çalışıyor?

Üçlü tarife sisteminde, 24 saatlik gün, 3'e bölünüyor. Her bir zaman diliminde ayrı fiyatlandırma yapılıyor.

Gece saatlerinde( 22:00'den sonra sabah saat 6:00'ya kadar) tüketilen elektriğin fiyatı en ucuz olurken, elekrik kullanımı açısından günün daha az yoğun olan gündüz saatlerinde(saat 6:00'dan akşam üzeri 17:00'ye kadar) elektrik nisbeten ucuz, prime time denilen akşam saatlerinde(Saat 17:00 ile 22:00 arası) ise yüksek fiyattan tüketiliyor.

Üçlü tarifeye göre elektrik kullanan bir tüketici, bazı akıllı uygulamalarla, elektrik faturasını %35'e kadar düşürebiliyor.

Bunun için ev işlerinin planlamasının akıllıca yapılması gererkiyor.

Mesela, akşam yemeği için fırın çalıştırmak gerekiyorsa, kesinlikle saat 17:00'den önce çalıştırılması gerekiyor.

Çamaşır yıkama, elekrikli şofben kullanma ve ütü yapma... gibi çok elektrik tüketen ve planlanabilen işlerin ise akşam 22:00'den sonra sabah saat 6:00'ya kadarki zaman diliminde yapılması faturanın düşürülmesinde hayati öneme sahip bulunuyor.

Özetlemek gerekirse, en çok enerji tüketen işleri, akşam 22:00'den sonra sabah saat 6:00'ya kadarki zaman diliminde yapmak gerekirken, bu zaman diliminde yapılamayan işleri ise sabah saat 6:00'dan akşam üzeri 17:00'ye kadarki zaman diliminde yapmak gerekiyor. Zorunlu olan elektrik tüketiminin haricinde Saat 17:00 ile 22:00 arasında elektik tüketimini minimize etmek gerekiyor.

Bunlaarı uyguladığınız zaman, göreceksiniz ki, zamanla elektik tüketim miktarınız aynı kaldığı halde, faturalarınızda önemli ölçüde azalmalar olacaktır.

Üçlü Tarifeye Geçmek İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bunu için akıllı saat kullanmanız ve bağlı olduğunuz elektrik satış işletmesine bir dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekiyor. Başvuru esmasında size matbu bir dilekçe vermezlerse aşağıdaki dilekçe örneğini kullanabilirsiniz.


Dilekçe Örneği

 

...............Elektrik Perakende Satış İşletme Müdürlüğüne

Kurumunuzda ............... abone numarasıyla kayıtlı bulunmaktayım. Adıma kayıtlı ................ tarife kodlu aboneliğimin 3 zamanlı tarifeye, bir sonraki fatura döneminden itibaren geçirilmesini talep ediyorum.

 

Adres:                                                                                                     Tarih

Telefon:                                                                                             İsim Soyisim

İmza

 

ڪےÇalışanlar.Netڪے