Gülen camiası devlet yapılanmasından çekiliyor mu?

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Gülen camiası devlet kademelerindeki yapılanmadan el çekip sivilleşiyor mu?

İngilizce yayın yapan Dailyturkey.net'te yayınlanan bir makalede Fethullah GÜLEN camiasının, devlet yapılanmasını bırakıp siyasetten tamamen el çekerek, siney-i millete dönebileceği ima edildi.

Abdullah TÜRK imzasıyla yayınlanan makalede Gülen Camiasının temellerinin 1990 lı yıllarda gişe rekorları kıran Minyeli Abdullah filmiyle atıldığı iddia edildi.

Filimde ideal bir Gülen destekçisi profilinin çizildiği; milyonlarca kişinin izlediği bu filmde, izleyenlerin  bilinçaltlarına empoze edilen rol model ile, cemaate büyük maddi destek verdikleri iddia edildi.

O yıllarda küçük bir topluluk olan Gülen cemaatinin, bu film vizyona girdikten sonra hızla büyüdüğü, filimde gösterilen hedeflerin bir bir gerçekleştirildiği iddia edildi.

Minyeli Abdullah filmi Mısır'da geçiyormuş gibi anlatılıyor. Olayların Mısır'da geçiyormuş gibi gösterilmesi Türkiye'de hukuki takibata alınmasının önüne geçebilmek olarak düşünülüyor.

Filmde mahallesinde sohbetler düzenleyen Abdullah(Berhan ŞİMŞEK) aniden polis merkezine götürülüyor, oradan da mahkemeye... Mahkeme yaptığı soruşturma sonucu Abdullah'ın suçsuz olduğuna kanaat getirmişken, hükümet yetkilileri hakime baskı yaparak, gelişmekte olan İslami hareketi engellemek amacıyla Abdullah'ın asılması talimatını veriyor.

Bu arada uzun tutukluluk sürecinde Abdulla'ın eşi,(Perihan Savaş) maddi sıkıntılar nedeniyle Abdullah''ı terk etmek zorunda kalıyor ve ailesine geri dönüyor.

Abdullah tam asılacakken beklenmedik bir şeyler oluyor:İhtilal. Olan bu devrim sonucunda Abdullah asılmaktan kurtulduğu gibi, af da ediliyor. Fakat evine dönen kahramanımızın artık ne ailesi vardır ne parası ne de kariyeri... Üstüne üstlük annesini de kaybeden Abdullah, hayatta artık yapayalnızdır.

Umudunu yitirmeyerek bir han odasına yerleşir ve hamallık yaparak geçimi sağlamaya başlar.

Abdullah, yeterince fazla olmadığı anlaşılan geliri ile fakir öğrencilere maddi destek vermeye başlar.

Destek verdiği  öğrencilerle duygusal bağlar kurarak onların fikri ve inanç yönünden gelişmelerine de katkıda bulunmaktadır.

Filmi izleyenlerin bilinçaltlarına verilmek istenen düşünce şudur: Bakın! Hamallık yaparak geçimini sağlayan, bir ailesi ve evi bile olmayan bu kişi, talebelere destek olduğuna göre; siz de, halinize bakarak daha çok destek olmalısınız.

Kahramanımız, hamallık yaparken kendisini savunan avukatı, onu polis müdürü olmaya ikna eder. Abdullah, bu görevi sırasında, siyasilerle mücadele edemeyeceğine kanaat getirince görevinden istifa eder ve sivil bir hayat yaşamaya başlar ve kendini hizmete vakfeder.

Bu arada camia adına bir yardımlaşma sandığı kurma fikrinden bahseden Abdullah, bu sandıkta biriken parayla; eğitim, medya, ticaret ve ziraat gibi alanlara yatırım yapma fikrini ortaya atar.

Bu yatırımlardan elde edilen karla öğrencilerin giderleri karşılanacaktır.

Burada çizilen vizyon ile haraket eden Gülenciler, yıllar geçtikçe safi vatandaşlardan toplanan para ve camia adına kurulan şirketlerden(yazılı ve görsel medya kuruluşları, dersane ve özel okullar..gibi) elde edilen gelirlerle hızla büyümüş ve dev bir camia haline gelmiştir.

Abdullah TÜRK, makalesinde, Minyeli Abdullah filminde gösterilen vizyonların, biri hariç, hepsinin bir bir gerçekleştiğinden bahsediyor ve siyasilerle mücadele edemeyen Abdullah'ın gövevinden istifa ederek siney-i millete çekildiğinden bahisle, Gülen camiasının devlet yapılanmasından çekilmeyi göze alıp alamayacağını soruyor.

Son aylarda yeterince siyasete bulaşan Gülen Camiasının devleti hedeflemekten çıkıp tamamen sivil bir yapı haline dönüp dönmeyeceği merakla bekleniyor...