Memurlara enflasyon farkı verilecek mi?

ڪےÇalışanlar.Netڪے

TÜİK tarafından 2013 yılına ilişkin açıklanacak enflasyon rakamı, memurları çok yakından ilgilendiriyor. Çünkü açıklanacak rakama göre, maaşlarına yapılacak 2014 zammına ilave olarak, enflasyon farkı alıp almayacakları kesinlik kazanacak.

Hükümet ile memur sendikaları arasında imzalanan bir önceki toplu sözleşmede, 2013 yılı için kamu çalışanlarının aylık ücretlerinde %3 + %3 oranında artış yapılması ve bu oranların Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan tüketici fiyatları endeksindeki (TÜFE) artış oranının altında kalması durumunda aradaki farkın enflasyon zammı olarak maaşlara yansıtılması kararlaştırılmıştı.

Buna göre, 2013 yılı ilk 6 ayında TÜFE oranı %4 çıkmış, 1 Temmuz itibariyle memur maaşlarına aylık %1 oranında ilave zam yapılmıştı.

Memurların 2013 yılı ikinci 6 ayı için de enflasyon farkı alabilmeleri için 2013 yılı TÜFE oranının %7’nin üzerinde çıkması gerekmektedir. Bir başka deyişle  2013 yılı ikinci 6 ayında TÜFE oranının %3’ün üzerinde çıkması gerekmektedir.

Enflasyon farkı zammı, gerçekleşmesi durumunda, 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olacaktır.

Aralık 2013 ayına kadar açıklanan enflasyon rakamlarına göre, 11 aylık TÜFE artış oranı %6,91; beş aylık TÜFE artış oranı ise %2,91'dir.

Aralık ayı TÜFE artış oranının %0,09’dan daha yüksek çıkması halinde, aradaki fark kadar memur maaşlarına enflasyon farkı ilave edilecektir.

Son günlerde 17 Aralık'ta patlak veren hükümet-cemaat gerginliği ile Türk Lisasının yabancı para birimleri karşısında yaklaşık yüzde 5-7 oranında değer kaybetmesinin ürün fiyatlarına yansıması, ayrıca kış aylarının etkisiyle Aralık ayı TÜFE oranın %0,09’dan yüksek çıkması beklenmektedir.