Büyükşehir olan 14 ilde şartlarını taşıyanlar basit usulde devam edebilecek

Administrator 22 Ağustos 2013 3146 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Resmi Gazete'de yayımlanan 95/6430 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararında değişiklik yapan 2013/5080 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereği, yeni büyükşehir olan 14 ildeki( Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van) mükellefler, basit usulde vergilendirme hükümlerinden yararlanmaya devam edecek.

Devamını oku: Büyükşehir olan 14 ilde şartlarını taşıyanlar basit usulde devam edebilecek

Fırsat sitelerine maliye kıskacı

Administrator 11 Eylül 2012 1026 Tıklamalar

Maliye Bakanlığı sayısı her geçen gün artan fırsat sitelerini gelen şikayetler üzerine kıskaca alıyor. Maliye Bakanlığı'na gelen şikâyetlerin başında, fırsatı satıp dükkânı kapatan firmaların kuponları ellerinde kalan tüketicileri mağdur etmesi olduğu belirlendi.

Devamını oku: Fırsat sitelerine maliye kıskacı

Basit usule tabi olmanın esasları nelerdir?

Administrator 24 Ekim 2012 16023 Tıklamalar

Basit usulde vergilendirme, devletin küçük esnaf ve sanatkarı koruma yöntemidir. Bu usulde, devlet, mükellefi bir çok yükümlülükten kurtararak maliyetlerini azaltmış, adeta koruma altına almıştır.

Basit usulde vergilendirme kapsamında bulunan mükelleflere, gerçek usulde vergilendirilen mükelleflerden farklı bir takım kolaylıklar sağlanmıştır. Basit usulde vergilendirmenin sağladığı bazı kolaylıklar şunlardır:

Devamını oku: Basit usule tabi olmanın esasları nelerdir?

Esnaf vergi muafiyeti belgesi nedir ve kimler nereden alabilir

Administrator 30 Temmuz 2012 14985 Tıklamalar

Esnaf vergi muafiyeti belgesi, esnaf muaflığına ilişkin şartları taşıyanlara talepleri halinde vergi dairelerince verilen belgedir. Bu belgeyi alan esnaf vergiden muaf tutulmaktadır. belgenin süresi 3 yıldır ve 3 yılın sonunda yenilenmesi gereklidir.

Belgeyi almak isteyenlerin,  matbu bir dilekçe ile varsa işyerlerinin, işyeri olmayanların ise ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki tarha yetkili vergi dairesine başvurmaları gerekmektedir.

Devamını oku: Esnaf vergi muafiyeti belgesi nedir ve kimler nereden alabilir

Müzisyenler hangi şartlarda vergiden muaf tutulurlar

Administrator 24 Ekim 2012 1736 Tıklamalar

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 66 ncı maddesinde "Serbest meslek faaliyetini mutad meslek halinde ifa edenler, serbest meslek erbabıdır. Serbest meslek faaliyetinin yanında meslekten başka bir iş veya görev ile devamlı olarak uğraşılması bu vasfı değiştirmez." denilmekte olup, söz konusu maddenin birinci fıkrasının beşinci bendinde "Vergi Usul Kanunu'nun 155' inci maddesinde belirtilen şartlardan en az ikisini taşıyan

Devamını oku: Müzisyenler hangi şartlarda vergiden muaf tutulurlar

Esnafa Basit usule geri dönüş imkanı

Administrator 17 Haziran 2012 2115 Tıklamalar

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Türkiye’de ticari kazanç basit ve gerçek usul olmak üzere iki yöntemle vergilendirilmektedir. Basit usulde vergilendirme kapsamında bulunan mükelleflere, gerçek usulde vergilendirilen mükelleflerden farklı bir takım kolaylıklar sağlanmıştır. Basit usulde vergilendirmenin sağladığı bazı kolaylıklar şunlardır:

Devamını oku: Esnafa Basit usule geri dönüş imkanı

Bu meslekleri icra edenler vergi ödemiyor!

Administrator 14 Ekim 2012 7876 Tıklamalar

Bu günlerde esnaf muaflığından faydalanmak amacıyla vergi dairelerine başvuran mükellef sayısından önemli ölçüce artış gözlemlenmektedir.

Özellikle, evde el işi yaptığı ürünleri, çevresine satarak aile bütçesine katkı sağlayan ev hanımları, hiç vergi ödemeden(yaptıkları işle ilgili) Bağ-Kur primlerini ödeme imkanı bularak,

Devamını oku: Bu meslekleri icra edenler vergi ödemiyor!