Toplu sözleşmede emeklilik düzenlemesi

Çalışanlar.Net-Kamu görevlileri için 2016 ve 2017 yıllarında geçerli olacak mali ve sosyal haklara ilişkin çeşitli düzenlemeler içeren Toplu Sözleşmede, emekli keseneği miktarını ve emeklilik haklarını etkileyecek bir düzenleme de yer aldı.

2016 ve 2017 yılları için en düşük emekli memur maaşı

Çalışanlar.Net-1.10.2008 tarihinden önce emekli sandığına tabi bir işe girmiş olan Devlet memurlarından emekli olanlar için bağlanacak emekli, adi malullük ve vazife malullüğü aylıklarının alt sınırı, 14 üncü derecesinin 2 nci kademesi ve 30 fiili hizmet yılı esas alınarak belirlenmektedir.

Ek göstergeye göre 2015 yılı emekli maaşları

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Çeşitli unvanlarda görev yapan Devlet memurları, kadroları veya eğitimleri itibariyle 1 inci derecelere ilişkin ek göstergelere hak kazanarak emekli olduklarında, ek göstergeleri ile hizmet yıllarına ve emekli keseneklerine esas kademelerine bağlı olarak değişen miktarlarda emekli aylığı almaktadırlar.

Emekliler bu ay yüzde 5.7 fark alacak

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Yaklaşık 8.5 milyon SSK ve Bağ- Kur emeklisinin maaşı bu ay artıyor. Zam oranı, dün belli oldu. Enflasyona göre zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşında bu ay yüzde 5.70 artış olacak. Emekliler, zamlı aylıklarını ay içinde maaş gününe göre alacak.

SGK'dan 2000'den sonra emekli olanlara olumsuz yanıt

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu'nun 2000'den sonra emekli olanların maaşında artışın yolunu açan tavsiye kararına, SGK olumsuz yanıt verdi.

Abdullah Talayhan, Müzeyyen Abanoz, Rahmi Düzakar, Fetullah İnam, İbrahim Avcı, İbrahim Türkan, Nuh Mete Özcan ve Yunis Kaya adlı emekliler, bir süre önce "İntibak Yasası"ndan faydalanamamaları nedeniyle