İş Sağlığı ve Güvenliği için SGK'dan destek almanın şartları

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Kamu hariç 10'dan az çalışanı olan çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesinde bakanlık maddi destekte bulunacak. Destekten yararlanabilmek için işverenin SGK'ya başvuruda bulunması ve SGK prim borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Hangi prim borçlarına af gelecek?

ڪےÇalışanlar.Netڪے

SGK; Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası affının detaylarını TAKVİM'e açıkladı. Bağ-Kur borcunu taksitlendirmek isteyene 3 ay süre verilecek. GSS borçlularının ise faizleri tamamen silinecek.

SGK E-Bildirge Sistemi nasıl çalışır?

ڪےÇalışanlar.Netڪے

İş yerlerinde (3) ve üzerinde sigortalı çalıştıran özel ve resmi iş yeri işverenleri, 29.04.2005 tarihinden itibaren e-bildirge yoluyla bilgilerini göndermek zorundadır. İşveren, sigortalı sayısı (3) kişinin altına düştüğünde isterse e-bildirge vermeye devam edebilecek.

SGK'ya bildirmeden ev işlerinde çalıştırılanlar için ağır cezalar var!

ڪےÇalışanlar.Netڪے

Vergi uzmanı ve Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü KIZILOT evlerde, özellikle temizlik işlerinde çalıştırılan kadınlar için öyle bir yazı yazdı ki; bu yazı bazıları için korku, bir çokları için de umut kaynağı oldu. Çünkü evlerde çalıştırılan kadınlar genellikle SGK'ya bildirilmiyor ve sosyal güvencenin dışında kalıyor.

İş kazalarında işveren yükümlülüğü

ڪےÇalışanlar.Netڪے

İş kazalarında işverenlere getirilen bazı yükümlülükler bulunmaktadır. Özellikle sağlık yardımlarının yerine getirilmesi ve iş kazasının ilgili kurumlara bildirilmesi bunların başlıcalarıdır.

10 Ve Üzeri İşçi Çalıştıran İşverenler Eksik Gün Bidirmeyecekler

ڪےÇalışanlar.Netڪے

10 Ve Üzeri İşçi Çalıştıran İşverenler, Eksik Gün Bidirmeyecekler

21/8/2013 tarihli ve 28742 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yönetmelikle Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 102 nci maddesinin onikinci fıkrasının, (d) bendinde yer alan “İşverenin veya sigortalının imzasını da taşıyan puantaj kayıtları” ibaresi

SGK'dan yeni hamle...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kayıtdışı istihdam ile mücadelede kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü ile protokol imzalayacak

Emniyet Genel Müdürlüğü, yaptığı kontrol ve denetimlerde adlarına trafik cezası kesilen

İşyerlerindeki gürültü ölçülecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 1,5 milyonu bulan işyerindeki gürültü ile aydınlatma, ısı ve solunabilir tozların konsantrasyonunu ölçecek.

ş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada,

İş kazası bildirimi nasıl olur?

İşçinin, emeklinin ve iş verenin yaşadığı sorunları ve sorularını değerlendiren Türkiye Gazetesi yazarı Lütfi Köksal, emeklilik ve iş kazası bildirimi hakkında merak edilenleri cevaplıyor.

İşyerleri, iş güvenliği ve sağlığı açısından bir pogramla izlenecek

Star Gazetesi'nden Hüseyin Özay'ın haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek olan ve işletmelere ‘güvenlik uzmanı’ ile ‘işyeri hekimi çalıştırma zorunluğu getiren yasa için bir program geliştirme kararı aldı.

SGK, büyük bir emeklilik vurgununu ortaya çıkardı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sahte işyerlerine karşı alarma geçti.

Kurum denetmenleri, naylon şirket kurarak vatandaşları buradan sigortalı gösteren firmaları tespit etti.

Yaklaşık bir yıl süren incelemeler sonucunda 156 paravan şirket üzerinden dolandırıcılık yapan şebeke çökertildi.